Local Republican Office Holders

State officials

  • State Senator, Mike Crider
  • State Representatives:
    • District 53, Bob Cherry
    • District 57, Sean Eberhart
    • District 88, Brian Bosma

COUNTY officials

  • County Commissioners:
    • District 1, John Jessup
    • District 2, Marc Huber
    • District 3, Brad Armstrong
  • County Council:
    • District 1, Jeannine Gray
    • District 2, Mary Noe
    • District 3, Jim Shelby
    • District 4, Bill Bolander
    • At Large, Debbie Bledsoe
    • At Large, Kent Fisk
    • At Large, Martha Vail
  • Judges:
    • Circuit, Honorable Scott Sirk
    • Superior 1, Honorable Terry Snow
    • Superior 2, Honorable Dan Marshall
  • Prosecutor, Brent Eaton
  • Sheriff, Brad Burkhart
  • Clerk of the Circuit Court, Lisa Lofgreen
  • Assessor, Katie Molinder
  • Auditor, Debra Carnes
  • Coroner, David Stillinger
  • Recorder, Marcia Moore
  • Surveyor, Susan Bodkin
  • Treasurer, Janice Silvey

City Officials

Greenfield

  • Mayor, Chuck Fewell
  • Clerk-Treasurer, Lori Elmore
  • City Council:
    • District 1, Gary McDaniel
    • District 2, Mitch Pendlum
    • District 3, Keely Butrum
    • District 4, Jeff Lowder
    • District 5, Kerry Grass
    • At Large, Dan Riley
    • At Large, Joe Skvarenina

Fortville

  • Clerk-Treasurer, Melissa Glazier
  • Town Council:
    • District 1, Michael Frischkorn
    • District 2, Tim Hexamer
    • District 2, Robert Holland

McCordsville

  • Clerk-Treasurer, Cathy Gardner
  • Town Council
    • District 1, Branden Williams
    • District 2, Bryan Burney
    • District 3, Larry Longman
    • At Large, Thomas Strayer
    • At Large, Barry Wood

New Palestine

  • Clerk-Treasurer, Becky Hilligoss
  • Town Council:
    • At Large, Brandee Bastin
    • At Large, Clint Bledsoe
    • At Large, Jan Jarson

Shirley

  • Town Council, Center Ward, Dennis Westrich

Spring Lake

  • Clerk-Treasurer, Diana Johnson
  • Town Council:
    • Ward 1, Andy Swain
    • Ward 2, Tony Hutton

Cumberland

  • Clerk-Treasurer, Erica Salmon
  • Town Council:
    • District 3, Anna Pea
    • District 5, Joe Siefker

 Township Trustee and Board Members

Blue River Township

  • Trustee, Daniel Engleking
  • Board Members:
    • Diane Cook
    • Paul Cooper
    • Kathi Riggs

Brandywine Township

  • Trustee, Kevin Bates
  • Board Members:
    • Cherie Burrow
    • Craig Moore

Brown Township

  • Trustee, Theresa Ebbert
  • Board Members:
    • Mark Grass
    • Terry Kemp
    • Levi Lewman Lockhart

Buck Creek Township

  • Trustee, Melvin Branson
  • Board Members:
    • John Forcum
    • Jack Negley
    • Gene Springer

Center Township

  • Trustee, Ron Horning
  • Board Members:
    • Fred Dunlevy
    • Steve Leonard
    • Guy Titus

Green Township

  • Trustee, Lisa Mohr
  • Board Members:
    • Stephanie Jones
    • Ronald Stamps
    • William Jones II

Jackson Township

  • Trustee, Matt Heath
  • Board Members:
    • Robert McDaniel
    • Keith Wilson
    • Jason Effing

Sugar Creek Township

  • Trustee, Robert Boyer
  • Board Members:
    • Jayson Combs
    • Matthew Holland
    • Ron Sanders

Vernon Township

  • Trustee, Florence May
  • Board Members:
    • Tim Plank
    • Marybeth Sears
    • Gary Sharrett